Konieczność stałego podlewania ogrodów latem wymaga od właścicieli nieustannego zaangażowania. Może to stanowić nie lada wyzwanie dla każdego, kto często wyjeżdża i nie może w pełni zadbać o swoje rośliny. Wtedy na pomoc przychodzą automatyczne systemy nawadniania trawników, które właściwie zaprojektowane pozwalają cieszyć się pięknymi i zadbanymi roślinami. Jakie systemy nawadniające wyróżniamy i jaki wybrać do swojego ogrodu?
Automatyczne i własnoręcznie sterowane systemy nawadniające
Własnoręcznie sterowane systemy nawadniające uruchamiane są poprzez codzienne podłączanie instalacji do źródła wody. Choć praca ta nie jest ciężka wymaga jednak od właścicieli stałego zaangażowania i pamiętania o regularnym podlewaniu ogrodu. Chcąc zaoszczędzić czas potrzebny do regularnego podłączania instalacji do źródła wody najlepiej zainwestować w automatyczne systemy nawadniania trawników. Warto zaopatrzyć system w sterownik, dzięki któremu możliwe jest dostosowanie pory oraz długości podlewania. Nawadnianie ogrodów można również zaprogramować na wybrane dni tygodnia oraz ustalić kolejność włączania i wyłączania nawadniania poszczególnych sekcji ogrodu.
System zraszający trawników
Zadbany i zielony trawnik wymaga od właściciela stałej uwagi i regularnego podlewania. Jest to możliwe dzięki zautomatyzowanym systemom nawadniającym firmy http://zielony-trawnik.pl/, na które składają się zraszacze do trawy oraz przewody doprowadzające do nich wodę ze źródła. Zraszacze dzielą się na wynurzalne i niewynurzalne. Zraszacze do trawy wynurzalne schowane są w trawniku i wysuwają się podczas pracy całej instalacji. Pod wpływem ciśnienia wody wypływającej z instalacji, zraszcze wynurzalne wysuwają się i nawadniają trawnik. Zraszacze niewynurzalne zamontowane są na sztywnych rurkach i zwykle stosowane są do podlewania krzewów.
Niewidoczny system nawadniania – linia kroplująca.
Linia kroplująca jest mało widoczną instalacją nawadniającą ogrody. Stosowana jest zwykle do podlewania rabat, obwódek czy szpalerów. Instalacja ta składa się z systemu rur i mikrorur, które doprowadzają wodę wprost do rośliny, oraz z kroplownika, dozującego ilość wody. Woda z linii kroplującej wycieka wprost do rośliny i nawadnia jej korzenie. Chcąc zastosować ten rodzaj nawadniania należy odżelazić wodę oraz filtrować ją z zanieczyszczeń. Nawadnianie ogrodów linią kroplującą możliwe jest jedynie przy niskim ciśnieniu dlatego zwykle konieczne jest zastosowanie reduktora ciśnienia. Otwory kroplownika powinny być umieszczone z boku przewodów, a nie pod spodem, aby nie doprowadzić do uniedrożnienia przewodu.