Skip to content Skip to footer

Drzwi klasyczne – zalety i wady

Wybór drzwi do nowego lub remontowanego domu czy mieszkania to sprawa niełatwa. Przebogata oferta rynkowa wcale nie ułatwia zadania. Ulegając promocyjnym pokusom, nie mając dość wiedzy oraz zmienne upodobania estetyczne łatwo można popełnić błąd i wówczas nowo zakupione drzwi zamiast stać się ozdobą dopełniającą wnętrze, będą aranżacyjnym koszmarem. Gdy mamy więc trudność z dokonaniem wyboru postawmy na drzwi klasyczne – bezpieczne i ponadczasowe rozwiązanie naszego problemu.

Drzwi klasyczne do mieszkania i domu

Klasyczne drzwi zewnętrzne i wewnętrzne produkowane są w różnych odmianach, kolorach, z ozdobami lub bez. Mogą to być drzwi pełne lub z przeszkleniami, jedno skrzydłowe lub dwuskrzydłowe.

Drzwi zewnętrzne są masywne, szerokie, często ze wzmocnieniami antywłamaniowymi. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego oraz komfortu termicznego i akustycznego.

Wewnętrzne Drzwi klasyczne służą wydzielaniu poszczególnych pomieszczeń ze względu na ich funkcje. Możemy montować drzwi pełne lub przeszklone. W pomieszczeniach dużych, na przykład w salonach, dobrze wyglądają drzwi dwuskrzydłowe.

Jakie cechy decydują o stylu klasycznym?Aby styl drzwi zakwalifikować do klasyki należy ocenić:

• Materiał – drzwi klasyczne wykonać można ze wszystkich materiałów, ale najlepsze do tego celu jest drewno;
• Kolor – klasyką barw jest biel; jeśli decydujemy się na inny kolor, to wybierzmy odcienie stonowane tak, aby barwa drzwi nie zdominowała całego wystroju;
• Okucia – w klasycznym wydaniu drzwi klamki i zamku montuje się na jednym szyldzie;
• Ozdoby – drzwi klasyczne mogą ich mieć wiele: gzymsy, frezy, sztukaterie, witraże, listwy w kolorze białym lub złotym.

Zalety i wady klasycznych drzwi

Klasyka jest bezpieczna i rzadko powoduje zakłócenia odbioru estetycznego. Mało jest więc wad tego stylu. Przez niektórych może on jednak zostać uznany za nudny, ale to rzecz gustu.

Zalet klasyczne rozwiązania maja mnóstwo. Klasyczne drzwi doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o różnej funkcjonalności i powierzchni. Drzwi tego rodzaju dobrze aranżują się we wnętrzach minimalistycznych oraz w bogatych. Pełne drzwi w kolorze białym optycznie powiększają pokój i nadają lekkości pomieszczeniom przeładowanym, nadmiernie zagraconym.

Gdy nasze klasyczne drzwi znudzą się nam, łatwo jest je samodzielnie odnowić. Wystarczą nowe okucia albo zmiana koloru i można dalej cieszyć się pięknym elementem wystroju przez kolejne lata.