Skip to content Skip to footer

Żyrandole do salonu w kawalerce

Kawalerki najczęściej nie posiadają specjalnie wydzielonego salonu, a funkcja salonu, sypialni i miejsca do pracy jest najczęściej realizowana na tej samej powierzchni. Z tego powodu lampy wiszące, które mogą się pojawić w takim salonie, powinny spełniać każdą ze wspomnianych funkcji, a jednocześnie muszą się łatwo komponować z pozostałymi źródłami światło. Jak zatem wybierać żyrandole do salonu w małym mieszkaniu?

Wyposażenie wnętrz i wielkość salonu


Przy planowaniu oświetlenia do salonu warto przyjrzeć się wykorzystanym meblom. Rozkładane sofy, wiszące szafki czy stojące stoliki na sprzęt RTV wymuszają niektóre rozwiązania w przypadku oświetlenia. Salon, który zamienia się wieczorem w sypialnię, powinien posiadać żyrandol o prostym kształcie, który może posiadać kilka kloszy, jednak powinny one mieć maksymalnie uproszczony kształt. Zamiast żyrandoli klasycznych, które wyglądają na bardzo duże i ciężkie, lepiej wybrać żyrandole z kloszami z papieru czy nawet metalu. Funkcjonalność salonu podkreśli z pewnością żyrandol, w którym można włączać dowolną liczbę zamontowanych żarówek. Taki żyrandol nie musi posiadać kilku kloszy – w salonie o małej powierzchni sprawdzi się żyrandol z jednym kloszem, w którym umieszczono kilka źródeł światła.

Szkło, kryształ czy metal do małego salonu


Wybierając żyrandole klasyczne do salonu warto zwrócić uwagę nie tylko na wyposażenie takiego salonu, ale również na rodzaj materiałów, jakie wykorzystano do stworzenia żyrandola. Duże żyrandole – http://lampykemar.pl/3-lampy-wiszace zdobione kryształami lub kompozycjami szklanymi dodatkowo obciążają pomieszczenie, co może optycznie zmniejszać salon o niewielkiej powierzchni. Funkcjonalność salonu w kawalerce z pewnością podkreśli żyrandol z kloszem z papieru czy metalu, który dzięki wykorzystaniu nietypowych materiałów podkreśli oryginalność wnętrza oraz jego nowoczesność. Takie żyrandole można bardzo łatwo uzupełnić o dodatkowe lampy stojące czy podłogowe, które będą doświetlać wybrane części pomieszczenia. Coraz popularniejsze są również lampy o prostym kształcie, w których źródła światła umieszcza się na prostej ramie. Ten rodzaj żyrandoli świetnie się komponuje z podświetlanymi szafkami czy punktowym oświetleniem sufitowym.

Decydując się na niewielki żyrandol warto pamiętać, aby dobrać do niego dodatkowe lampy i wiszące kinkiety. Takie rozwiązanie sprawdza się w salonach, które zamieniają się w sypialnię. Możliwość skorzystania z kinkietu wiszącego bezpośrednio nad rozkładaną sofą to bardzo dobre rozwiązanie w małym salonie, który w ciągu dnia staje się wizytówką całego domu.