Skip to content Skip to footer

Zalety okien tarasowych przesuwnych

Przeszklone domy to od kilku lat dominujące trendy w projektowaniu domów. Duże okna tarasowe i balkonowe nadają bryle budynku lekkości i nowoczesności. Takie domy zyskują także znacznie na wartości w przypadku sprzedaży na rynku wtórnym. Choć przeszklone przestrzenie prezentują się bardzo efektownie, to wiele osób ma obawy, postaramy się je rozwiać.

Najważniejsze dylematy

Mimo, że duże przestrzenie okienne prezentują się bardzo elegancko, to właściciele domu, którzy rozważają zakup dużych okien balkonowych najczęściej zastanawiają się nad praktycznymi ich zaletami. Do rozważenia mają kilka kwestii, najważniejsze z nich to:

• energooszczędność,
• system otwierania,
• bezpieczeństwo,
• utrzymanie w czystości,
• cena.

Rozstrzygnięcie tych dylematów ma ogromne znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania okien i kosztów eksploatacji domu.

Bez względu na wielkość i kształt okien najważniejsza jest ich energooszczędność, dotyczy to zarówno profili okiennych, jak i szyb. Określa to współczynnik przenikania ciepła, Uw. Im jego wartość jest niższa tym lepiej. Jeśli wynosi on 1,4 to jest to okno energooszczędne, jeżeli poniżej 0,7 to jest to jeszcze okno pasywne przesuszające jeszcze mniej ciepła. Oszczędności mogą się sięgać nawet 40%. Producent powinien podać oddzielnie przenikalność dla profili (Uf) oraz dla szyb (Ug).

Tradycyjne okna tarasowe to okna skrzydłowe, ale od kilku lat znacznie częściej wybierane są okna tarasowe przesuwne. Ich zaletą jest łatwość otwierania, nie wymagają też dodatkowego miejsca na skrzydła. Warto jednak zwrócić uwagę, by szyny były wpasowane w podłogę i nie wystawały ponad jej powierzchnię.

Okna tarasowe przesuwne mają wmontowane nowoczesne system zabezpieczeń przed otwarciem przez osoby niepowołane, także szyby odporne są na różnego rodzaju uszkodzenia.

Niektórzy obawiają się, że utrzymanie dużych przestrzeni przeszklonych w czystości jest bardzo pracochłonne lub trzeba wynajmować firmę do mycia szyb. Alternatywą jest wybór szyb samoczyszczących. Promienie słoneczne UV usuwają zanieczyszczenia organiczne, natomiast deszcz usuwa kurz nie pozostawiając zacieków.

Wbrew pozorom okna tarasowe przesuwne mimo, że zapewniają większy komfort, nie są droższe od okien skrzydłowych. Wielu producentów oferuje je w niższej cenie, ze względu na mniejsze zużycie materiału przy wykonywaniu profili i systemów zamykających.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.