Skip to content Skip to footer

Węgliki spiekane dawniej i obecnie

W dzisiejszych czasach węgliki spiekane są jednym z najpowszechniej stosowanych materiałów narzędziowych. Do ich wytwarzania stosuje się metody metalurgii proszków. Dzięki wieloletnim badaniom odkryto, że proszek węglika wolframu może być zmieszany z takimi metalami jak kobalt, nikiel i żelazo, a po sprasowaniu w formie wypraski nadaje się do spiekania z udziałem fazy ciekłej. Od tamtej pory węgliki spiekane, które zawierają zazwyczaj węglik wolframu, stanowią kompozyt połączony osnową kobaltową lub niklową.

Zalety stosowania węglików spiekanych

W ten sposób otrzymywany jest produkt posiadający niską porowatość i wysoką twardość, a także charakteryzujący się bardzo duża wytrzymałością. Dzięki bardzo dużej dynamice rozwoju, węgliki spiekane przyczyniają się do zwiększenia trwałości wielu narzędzi z nich wykonanych oraz poprawy wydajności dużej ilości procesów technologicznych. Skup węglików spiekanych jest miejscem, gdzie spieniężyć można surowiec obecny w zużytych przedmiotach. Dzięki temu stosowanie ich pozwala na uzyskanie znacznie lepszych efektów ekonomicznych.

Zastosowanie węglików spiekanych

Zastosowania produkowanych współcześnie węglików spiekanych są bardzo szczególne i zróżnicowane. Dzięki specjalnemu dostosowania ich do potrzeb użytkowników działających w wielu dziedzinach, znajdują one swoje zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu oraz medycyny. Węgliki spiekane wykorzystywane są w m.in. w przemyśle narzędziowym, samochodowym, chemicznym, zbrojeniowym, wydobywczym czy leśnym. Znajdują również zastosowanie na rynku wtórnym, po oddaniu produktów do skupu węglików spiekanych.

Właściwości węglików spiekanych

Tak liczne zastosowania węglików spiekanych związane są z faktem, że mogą zapewniają one trwałość wykonanych z nich elementów nawet w trudnych i złożonych warunkach. Jest to związane z ich wysoką odpornością na ścieranie i pękanie, a także wytrzymałością na zginanie oraz korozję. Dzięki temu nawet zużyte narzędzia posiadają cenny surowiec, który oddać można na skup węglików spiekanych.

Artykuł napisny we współpracy ze stroną http://zlomweglika.pl/zlom-weglikow-spiekanych.