Skip to content Skip to footer

Sposoby na rozmieszczenie oświetlenia we wnętrzach

Lampa może zmienić aranżację każdego wnętrza. Jeżeli zostanie trafnie dobrana, może zwiększyć przytulność salonu lub pokoju dziecięcego. Odpowiednie oświetlenie stwarza atmosferę i sprzyja wypoczynkowi, a także wpływa na postrzeganie przestrzeni wokół. Dlatego najlepiej wybrać przynajmniej kilka różnych źródeł światła.

Porady dotyczące oświetlenia

Warto, żeby w pomieszczeniu znalazły się lampy pokojowe o kloszach transparentnych, które dają jasne i rozproszone światło. Dzięki temu każde pomieszczenie może wydawać się większe. Jeżeli strumień zostanie skierowany na sufit, wnętrze może optycznie się podwyższyć. Natomiast lampa pokojowa umieszczona bliżej podłogi lub skierowana ku dołowi, stwarza wrażenie niższego pomieszczenia. Jeżeli światło w wąskim pokoju lub korytarzu ma poszerzyć ściany, najlepiej rozświetlić tę dłuższą. Dlatego to na niej najlepiej zamontować lampy pokojowe czy kinkiety. Dodatkową powiększenie wnętrza uzyskać można poprzez stworzenie odpowiedniej gry świateł. Da się to osiągną np. umieszczając lampę pokojową przy lustrze lub na parapecie okna. Uzyskane w ten sposób światło optycznie przesuwa granice pokoju i otwiera je na świat zewnętrzny.

Nastrojowe oświetlenie

Kameralny i nastrojowy klimat uzyskać można w każdym pomieszczeniu. W dużym salonie bardzo dobrze sprawdzają się lampy pokojowe z kloszami dostępne w ofercie http://lampykemar.pl/, które nie przepuszczają światła, a także lampy żyrandole. Wydobywający się z nich snop światła oświetla tylko ograniczoną przestrzeń wnętrza, co może przynieść bardzo oryginalne i interesujące efekty. Lampy żyrandole mogą mieć bardzo odważne kształty i kolory. Mogą one dodać aranżacji charakteru, a także odwrócić uwagę od mniej efektownych i interesujących elementów obecnych w salonie. Zaletą lamp żyrandoli jest fakt, że pasują one zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego stylu wnętrza.

Jak porozmieszczać lampy pokojowe?

W salonie postawić można wysoką lampę pokojową, np. obok fotela. Pozwala to np. na wieczorne czytanie, a także korzystanie z delikatnego rozświetlenia wnętrza podczas oglądania telewizji. Pod sufitem warto powiesić lampy żyrandole, które dają bardzo dobrą orientację we wnętrzu. Np. w części wypoczynkowej pomieszczenia idealnie sprawdzają się drobne klosze na sznurach, które wyraźnie różnią się długością. Lampy żyrandole powinny pasować stylistycznie do reszty wystroju i podkreślać charakter wnętrza. Dlatego jeżeli salon urządzony jest nowocześnie, lepiej unikać żyrandoli o klasycznym i tradycyjnym fasonie, a postawić na funkcjonalność.