Oświetlenie to nieodłączny element aranżacji wnętrz. We współczesnym świecie nikt już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez zapewnienia odpowiedniego światła w poszczególnych pomieszczeniach. Najważniejsze jest tam, gdzie spędza się większość swojego czasu i wykonuje jakieś czynności wymagające dobrego oświetlenia.
Jak dobrze rozplanować oświetlenie w domu?
Jeszcze przed wykonaniem remontu dobrze jest dokładnie zastanowić się nad rozmieszczeniem oświetlenia w domu oraz jego dopasowania do aranżacji. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której okazuje się, że jakaś część pomieszczenia jest niewystarczająco doświetlona, a postawienie dodatkowej lampy pokojowej jest niemożliwe albo wymaga użycia przedłużacza.
Warto wcześniej przemyśleć ustawienie mebli i odpowiednio zaplanować umieszczenie kabli oraz kontaktów. Dobrze oświetlone pomieszczenia będą nie tylko komfortowe podczas codziennego użytkowania, ale również same w sobie będą przyjemnie rozjaśnione, co z pewnością uatrakcyjni ich wygląd.
Żyrandole i kinkiety, czyli oświetleniowa podstawa
Zdecydowaną większość światła w pomieszczeniach uzyskuje się dzięki żyrandolom i kinkietom. Lampy pokojowe czy stołowe są dodatkowym źródłem oświetlającym. W jaki sposób odpowiednio dobrać główne oświetlenie, aby nie tylko dobrze rozjaśniało pomieszczenie, ale również pasowało do jego wystroju?
Żyrandole i kinkiety w stylu nowoczesnym posiadają raczej proste, nieskomplikowane formy. Często powtarzającym się motywem jest tu motyw geometryczny. Z kolei wersje klasyczne niekiedy nawiązują swoją estetyką do dworków i pałaców. Ale można spotkać modele zarówno minimalistyczne jak i niezwykle wytworne. Jeśli chodzi o rozmieszczenie oświetlenia, przede wszystkim należy sugerować się tym, aby rozjaśnione były te części pomieszczeń, z których najczęściej się korzysta.
Oświetlenie pokojowe – co wybrać?
Salon to jedno z tych pomieszczeń, w którym spędza się sporo czasu. Domownicy korzystają z niego zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem czy nocą. Dlatego oświetlenie pokojowe w salonie jest niezwykle ważne. Warto zadbać nie tylko o samo rozmieszczenie źródeł światła, ale również o możliwość dostosowywania intensywności do aktualnych oczekiwań.
Dzięki temu uzyska się dokładnie taki efekt, jaki będzie odpowiedni do danej sytuacji. Siedząc w salonie z gośćmi niezbędne okaże się nieco mocniejsze oświetlenie, z kolei podczas oglądania filmu lepiej sprawdzi się delikatne światło, które doda odpowiedniego klimatu.