Skip to content Skip to footer

Okna przesuwne – czy to dobry pomysł?

Obecnie wiele osób chce, by wystrój pomieszczeń w ich domu był spójny i po prostu miły do oka. Nie wszyscy jednak rozumieją, jak duży wpływ na uzyskanie pożądanego efektu mają odpowiednio dobrane okna. W wielu wnętrzach idealnie sprawdzą się wciąż niepopularne okna przesuwne.

Czy dobrze dobrane okna faktycznie mogą tyle zmienić?

Okna przede wszystkim odpowiadają za wpuszczanie światła dziennego do wnętrz pomieszczenia. Ilość tego światła ma ogromny wpływ na jasność pokoju, a w związku z tym na postrzeganie go oraz funkcjonalność. Ciemny gabinet i zbyt jasna sypialnia będą sprawiać problemy w użytkowaniu.

Warto również pamiętać o ramach okien. Śnieżnobiałe nie będą pasować do wnętrz utrzymanych w ciemnych barwach, a z kolei ciężkie drewniane ramy nie sprawdzą się w pokojach wypełnionych delikatnymi i zdobnymi meblami.

Funkcje okien

Funkcje okien nie ograniczają się jedynie do wpuszczania światła do pomieszczenia. Równie istotne jest to, że odpowiadają za wymianę powietrza w pokoju. Każde pomieszczenie należy chociaż raz na jakiś czas wywietrzyć, a do tego niezbędne są sprawne i dobrze umiejscowione okna.

Warto również pamiętać, że nieszczelne albo po prostu źle dopasowane okna, to gwarancja dostawania się zbyt dużej ilości zimnego powietrza do wnętrza budynku. Z kolei wchodząca do wnętrz wilgoć może nawet spowodować powstanie grzyba na ścianie.

Komu spodobają się okna przesuwne?

W Polsce okna przesuwne wciąż nie są popularne, a szkoda. Będą one idealne dla osób, które lubią trzymać wiele rzeczy na parapetach i przez to mają problem z otwarciem klasycznych okien. W przypadku zamontowania okien przesuwnych problem znika, ponieważ je wystarczy minimalnie wysunąć, a następnie przesunąć na drugie skrzydło. Warto zaznaczyć, że właśnie ta druga część może otwierać się w taki sposób jak klasyczne okno, dzięki czemu nie trzeba z niczego rezygnować.

Okna przesuwne sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie mamy wysokie lub wiszące meble. Decydując się właśnie na mechanizm przesuwny, dostajemy gwarancję, że okna nie będą uderzać o meble. Również wystająca bateria nad zlewem w kuchni przestanie być problemem. Wynika to z tego, że okna przesuwne nie potrzebują tyle przestrzeni co te z mechanizmem uchylno-rozwiernym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.