Skip to content Skip to footer

Obróbki okapu, komina oraz kosza dachowego

W budownictwie stosuje się rozmaite materiały do pokrycia dachu. Jednak niezależnie od wybranego rodzaju, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przy pomocy elementów blaszanych. Obróbki blacharskie służą do zabezpieczania najważniejszych miejsc na dachu. Do najpopularniejszych należą m.in. obróbki okapu, komina czy tez kosza dachowego.

Obróbka okapu

Okap to dolna krawędź dachu, wzdłuż której przebiegają rynny. Obróbki blacharskie okapu wynikają z konieczności przeprowadzania wielu zadań. Przede wszystkim można w ten sposób przekierować wodę bezpośrednio do rynien, również w przypadku dachów profilowych. Natomiast na dachach skośnych, obróbka chroni okap przed wodą.

Obróbka okapu złożona jest z pasa nadrynnowego oraz podrynnowego. Pierwszy z nich jest odpowiednio ukształtowany, dzięki czemu woda nie spływa pod spód. Do jego mocowania wykorzystuje się wkręty samonawieracające się, a także gwoździe dekarskie. Natomiast obróbka w pasie podrynnowym osłania przestrzeń pomiędzy okapem, a rynną. Pas ten mocuje się przy pomocy wkrętów farmerskich.

Obróbka komina

Miejscem najbardziej narażonym na przecieki jest połączenie dachu i komina. Dlatego prawidłowe wykonanie obróbki jest bardzo ważne. Jej górna część powinna być zagięta i umieszczona w kominie, natomiast dolna musi być wsunięta pod pas górny obróbki. Całość należy również zabezpieczyć przy pomocy dekarskiego uszczelnienia.

Zamiast kawałka blachy, do wykonania takiej obróbki blacharskiej można użyć również aluminiowej lub ołowianej taśmy. Idealnie dopasuje się ona do kształtu dachówki, a z podłożem zwiąże się bardzo silnie dzięki obecności kleju butylowego.

Obróbka kosza dachowego

Kosz dachowy to miejsce, gdzie w dachu ukośnym zbiegają się dwie płaszczyzny. Dzięki odpowiedniej obróbce, woda spływa z niego poza okap i trafia prosto do rynien. W przypadku poszycia profilowego, obróbkę kosza należy zamontować na specjalnie przygotowanej desce lub odpowiednio dociętych łatach. Natomiast w przypadku płaskiej blachy, deski powinny być rozsunięte. Dzięki temu pod blachą możliwe będzie utworzenie wentylacji.

Obróbkę blacharską kosza dachowego można również wykonać przy pomocy blachy. W szczególnie długich dachach, kawałki blach wymagają połączenia. Obróbka powinna być wykonana od dołu w górę. W ten sposób odcinki będą na siebie odpowiednio zachodzić, a woda nie będzie dostawała się pod blachę. Taką obróbkę lepiej łączyć za pomocą specjalnych blaszek, a nie wkrętów.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal