Skip to content Skip to footer

Nakład przyszłości

Własny dom lub mieszkanie to coś co daje stabilizację i komfort lepszego jutra. Wykończenie takiego mieszkania jest więc jakby nakładem przyszłości, który ma zaowocować lepszym życiem. Tym co spędza sen z powiek wielu młodym jest jednak koszt wykończenia mieszkania. Wbrew pozorom nie jest to koszt mały, ale mimo wszystko zależny od powierzchni mieszkania, standardu w jakim zamierzamy go wykończyć oraz ilości pracy jaką sami zamierzamy włożyć w remont.

Łazienka, czy jest się czego bać

Wiele osób na forach internetowych związanych z budownictwem straszy, iż koszt wykończenia mieszkania znacznie zwiększył im się przez ogromne nakłady na łazienkę, których to się po prostu nie spodziewali. Jest to związane najprawdopodobniej ze złym planowaniem wydatków, na coś wydano więcej i zbyt optymistycznie oszacowano koszty nie planując z nadmiarem tylko z niedomiarem. Jest to podstawowy błąd jakiego należy unikać przy planowaniu wykończenia domu lub mieszkania.

Koszt łazienki o powierzchni dziesięciu metrów kwadratowych to nakład rzędu 14 tysięcy złotych. W tej sumie około pięć tysięcy to jednak koszty różnego rodzaju robocizny więc jeśli jesteś typem złotej rączki i możesz pozwolić sobie na samodzielne podjęcie części prac zamiast opłacania drogich specjalistów koszt wykończenia łazienki znacznie się zmniejszy.

Kuchnia

Koszty wykończenia kuchni powierzchni dwunastu metrów kwadratowych to w tym roku wydatek około 18 tysięcy złotych. Takie sumy nie biorą się znikąd, wszak koszty samych mebli i ich montażu są duże a przecież trzeba doliczyć glazurę i drogie urządzenia kuchenne jak kuchenki, lodówka czy zmywarka, których koszty podbijają cenę.

W przypadku kuchni podobnie jak przy łazience to koszty robocizny stanowią znaczny udział wartości końcowej wykończenia. Sumy z jakimi należy liczyć się przy wykończeniu kuchni wynoszą przynajmniej kilka tysięcy złotych więc koszt ostateczny wykończenia kuchni może zmniejszyć się znacznie przy wprowadzeniu oszczędności i samodzielnym wykonaniu części prac.

Odpowiedzialne podsumowanie

Do całości nakładów na dwa podstawowe pomieszczenia kuchni i łazienki należy dodać koszty wykończenia salonu i pokojów w ilości jakie są w naszym mieszkaniu. Oczywiście trzeba uwzględnić dodatkowe nakłady na korytarze i przedsionki.

Całościowo koszt wykończenia mieszkania przedstawmy na przykładzie mieszkania 60 metrów kwadratowych. Sumując salon, kuchnię, łazienkę, przedpokój i korytarz oraz jeden mały dodatkowy pokoik, koszt wykończenia tego typu mieszkania wyniesie 55 tysięcy złotych.