Skip to content Skip to footer

Najmodniejsze trendy w aranżacji kuchni

Aranżacja kuchni to kwestia w której najczęściej kierujemy się własnymi wyborami estetycznymi. Jednakże da się wyraźnie wskazać na trendy modowe, które w znaczny wpływają na to, co w danym momencie jest popularne. W ostatnich czasach są na przykład popularne kuchnie retro i kuchnie minimalistyczne. Czy warto podążać za modą?

Kuchnia retro – czym się charakteryzuje

Kuchnia retro charakteryzuje się przede wszystkim obecnością w niej elementów, których wygląd odwołuje się do projektów z minionej epoki. Piekarniki do zabudowy retro mogą być na przykład takimi urządzeniami. Jest to coś jednocześnie zupełnie nowoczesnego, a także ozdoba kuchni nawiązująca do starego wzornictwa.

Urządzając kuchnię w stylu retro warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy nie przesadzić. Przepełnienie przestrzeni odniesieniami do przeszłości może sprawić, że będziemy mieli wrażenie, jakbyśmy wsiedli do wehikułu czasu. Warto również dobrze dobierać poszczególne elementy. Urządzenie zaprojektowane w stylu lat osiemdziesiątych niekoniecznie będzie wyglądało dobrze w towarzystwie piekarnika do zabudowy retro, którego stylistyka będzie odwoływać się do czasów dużo wcześniejszych – na przykład lat pięćdziesiątych.

Minimalistyczne inspiracje w kuchni

Innym bardzo popularnym nurtem we współczesnym wzornictwie jest minimalizm. Projekty minimalistyczne cechują się oszczędnością formy i koncentracją na tym, co w danej rzeczy faktycznie ważne.

Czasami może wydawać się że minimalizm dąży do pozbawienia człowieka jakiś dóbr. Nic bardziej mylnego. Raczej zachęca do zastanowienia się nad sensownością ich posiadania i ograniczenia się do tych, których faktycznie używamy, a które wnoszą do naszego życia jakiekolwiek konkretne wartości.

Czy warto podążać za modą?

Pożądanie za modą we wzornictwie nie zawsze oczywiście przyniesie pozytywne efekty. Warto pamiętać o tym, że istnieją nurty bardziej i mniej trwałe. Wiele z nich to mody jednego sezonu, o których za rok już nikt nie będzie pamiętał.

Inne z kolei wydają się o wiele bardziej trwałe. Piekarniki do zabudowy retro, których stylistyka odwołuje się do projektów sprzed kilkudziesięciu lat nie wyjdą z mody tak łatwo i będą cieszyły wzrok jeszcze bardzo długo.

Piekarniki do zabudowy retro dostępne są w ofercie Lofra.pl