Skip to content Skip to footer

Na co zwracać uwagę przy wyborze wykładziny do sypialni?

Sypialnia jest miejscem w domu, gdzie po pracowitym dniu można odpocząć w ciszy i spokojnie zasnąć. Kiedy jednym z pierwszych doznań po przebudzeniu jest kontakt z zimną podłogą, warto pomyśleć o dywanie. Odpowiednio dopasowany do potrzeb i wystroju wnętrza będzie miłym akcentem alkowy. Jaka wykładzina do sypialni będzie najlepszym wyborem?

Czy sypialnia z wykładziną elastyczną to dobry pomysł?

W ofercie sklepowej można się spotkać z wykładziną dywanową i elastyczną. Ta druga jest znacznie rzadziej wybierana do sypialni, gdyż nie będzie tworzyła tak przytulnego klimatu, jak ta z włosiem. Jeżeli jednak wybór wypadnie na elastyczny odpowiednik to najlepiej wybrać ten wykonany z korka, który jest miękki i ciepły w dotyku. Wybór takiego wariantu jest szczególnie korzystny dla domu, który zamieszkują dzieci i zwierzęta. Wykładzina do sypialni wykonana z takiego tworzywa jest łatwa w czyszczeniu i odporna na ścieranie. Jest także polecana dla alergików, gdyż nie gromadzi roztoczy i innych alergenów.

Sypialnia z wykładziną praktyczną czy efektowną?

Wybór wykładziny dywanowej nie jest z pozoru taki prosty. Trzeba się zastanowić nie tylko nad wyborem odpowiedniego koloru, ale także strukturą runa. Mowa tutaj o długości i rodzaju przycięcia, które znacząco wpływają na odbiór. Runo pętelkowe cechuje się większą wytrzymałością i jest twardsze w dotyku. Wykładziny strzyżone są natomiast delikatniejsze i przyjemniejsze w kontakcie. Popularny rodzaj tworzywa z długim włosiem znany jest pod nazwą shaggy. Tego typu wykładzina w sypialni jest mniej praktyczna, gdyż trudniej ją utrzymać w czystości. Spełnia raczej funkcję dekoracyjną i jest polecana do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu.

Wykładzina w sypialni wełniana czy sztuczna?

Rodzaj runa też nie jest bez znaczenia dla osób ceniących praktyczność. Najpopularniejsze w sypialni są wełniane i bawełniane wykładziny, które są przyjemne w dotyku i nie elektryzują się. Są doskonałe do pomieszczeń, gdzie nie będą mocno eksploatowane. Wykładziny dywanowe ze sztucznych materiałów cieszą się dużym powodzeniem w miejscach, gdzie stale odbywa się ruch. Sztuczne runo jest odporne na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Wybór odpowiedniej wykładziny dywanowej w tym przypadku nie powinien być trudny, kiedy określi się podstawowe funkcje, jakie ma spełniać w sypialni.