Skip to content Skip to footer

Montaż instalacji elektrycznej w pigułce

Czy potrafisz wyobrazić sobie, jak wyglądałoby twoje życie bez energii elektrycznej? Prawdopodobnie nie. Zatem nie muszę cię przekonywać, jak ważny jest dobrze wykonany montaż instalacji elektrycznej tak, aby była ona zarówno bezpieczna, praktyczna i elegancka dla wszystkich domowników.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta domowe, na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie umieszczenie gniazdek, przewodów i kabli tak, aby nie stanowiły źródła zagrożenia. Najlepiej umiejscowić je w miejscach trudno dostępnych np za meblami. Powinny też znajdować się z dala od zlewów, pryszniców i wanien, aby przypadkiem nie dostała się do nich woda. W pomieszczeniach o dużej wilgotności takich jak kuchni czy łazienka, gniazdka powinny mieć klapki zabezpieczające.

Zwróć uwagę, aby materiały użyte przy montażu instalacji były wysokiej jakości. Korzystaj zawsze z usług uprawnionych do tego elektryków. Każdy dom powinien mieć uziom – bez niego instalacja nie będzie bezpieczna.

Kieruj się też zmysłem praktycznym.

Instalacja elektryczna musi być dostosowana do potrzeb mieszkańców. Weź pod uwagę każdy aspekt: ilość posiadanych urządzeń elektrycznych, ich moc, najlepszą dla nich lokalizację. Pamiętaj także, że ilość sprzętu AGD i RTV może się zwiększyć, dlatego lepiej zamontować więcej gniazdek niż męczyć się później z przedłużaczami. Włączniki należy umieścić w odpowiednim miejscu, tak żeby wygodnie było z nich korzystać.

Gniazdka mogą się także przydać na zewnątrz np przy domofonie albo bramie automatycznej. Zastanów się też czy chcesz mieć system antywłamaniowy.

Estetyka ma duże znaczenie.

Oświetlenie może sprawić, że nasze pomieszczania będą wyglądać klimatycznie, dzięki czemu będą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Weź to koniecznie pod uwagę przy planowaniu instalacji elektrycznej. Nie zapominaj o oświetleniu ogrodu lub tarasu. Dzięki temu będziesz mógł spędzić wiele przyjemnych wieczorów na zewnątrz.

Instalacja elektryczna musi być wykonana w sposób estetyczny, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak salon. Kable powinny być niewidoczne, a gniazdka i włączniki najlepiej jeśli są z jednej linii stylistycznej danego producenta.

Mam nadzieję, że powyższy tekst przybliżył ci, co wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się na montaż instalacji elektrycznej. Znajdź ekipę z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami, i zrób to co zrobić trzeba.