Skip to content Skip to footer

Lampy solarne

Aby oświetlenie napięciowe zewnętrzne działało prawidłowo potrzebne jest poprowadzenie instalacji elektrycznej, która powinna być kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią. Jednak, gdy zdecydujemy się na lampy zewnętrzne solarne wystarczy wbić je w ziemię, aby dostarczyły nam wieczorem światło.

Lampy solarne zewnętrzne

Lampy zewnętrzne solarne minimalizują koszty związane z zużyciem energii do zera, jednak ich źródło intensywności światła jest uzależnione od promieni słonecznych. Kierując się wyborem takich lamp powinniśmy mieć na uwadze te, które zostały wyposażone w baterie litowo-jonowe. dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że będą działać bezawaryjnie. Lampy solarne stały się bardzo popularne, ponieważ doskonale nadają się do oświetlenia np. ogrodów, balkonów czy tarasów, a ich instalacja jest bardzo prosta. Lampy te są także coraz częściej używane do oświetlenia drzwi zewnętrznych.

W jaki sposób działają lampy solarne?

Lampy solarne zewnętrzne czerpią swoją energię z promieni słonecznych. Uzyskane dzięki nim światło będzie zależne od typu panela solarnego jaki wybierzemy. Solarny panel posiada ogniwa fotowoltaiczne, które po ogrzaniu konwersują energię słoneczną na elektryczną. Energia ta jest przechowywana w akumulatorze, który w momencie nastania zmierzchu zasili lampy źródłem światła. Na chwilę obecną lampy solarne wykonane są w kilku technologiach: ołowiano-żelowe, litowo-jonowe i niklowo-metalowo-wodorowe. Mniejsze lampki solarne wyposażone są zazwyczaj w akumulator ok. 1000 mAh, a te dające większe źródło światła mogą osiągać pojemność do 8000 mAh.

Jak włączyć lampy solarne?

Lampy zewnętrzne solarne są dostosowane do pracy w nocy i będą się uruchamiać, gdy tylko nastanie zmrok. Za dnia lampy te nie będą działać, dlatego bez problemu mogą się świecić przez całą noc. Lampy solarne w niektórych wariantach są wyposażone w czujnik zmierzchu lub ruchu. Lepsze modele tego rodzaju źródła oświetlenia posiadają możliwość regulacji, którą możemy dostosować do własnych potrzeb np. czułość czujnika ruchu.

Wybierając lampy solarne mamy pewność, że nasz dom zostanie oświetlony, gdy tylko zrobi się pochmurno, a my zaoszczędzimy sporo pieniędzy.