Skip to content Skip to footer

Lampy pokojowe jako element wystroju wnętrz

Aranżując swoją przestrzeń życiową słusznie przykładamy zawsze dużą wagę do wyboru oświetlenia. Oferowany nam asortyment lamp jest obecnie olbrzymi, dzięki czemu każdy może dobrać właściwe modele do swoich potrzeb.

Lampy i ich funkcje

Lampy pokojowe obecnie nie są wyłącznie źródłem światła, choć oczywiście to jest nadal ich najważniejsze i podstawowe przeznaczenie. Plafony oraz żyrandole i kinkiety stały się także bardzo istotnym elementem wystroju wnętrz. Dostępna różnorodność kształtów lamp i zastosowane w nich technologie pozwalają w pełni wykorzystać potencjał konkretnych przestrzeni. Lampy o różniej formie i wielkości nie tylko jednak je oświetlą, ale też ozdobią. Odpowiednio dobrane i ustawione oświetlenie pokojowe kreuje bowiem klimat pomieszczenia, pomaga w pracy i nauce, wzmaga poczucia bezpieczeństwa.

Praca i odpoczynek

W różnych miejscach, w których funkcjonujemy, mamy inne oczekiwania i wymagania wobec wykorzystanych tam źródeł światła.Oświetlenie pokojowe zastosowane w sypialniach, salonach, łazienkach, garderobach, bibliotekach czy w pomieszczeniach biurowych powinno różnić się nie tylko kształtem i wyglądem lamp, ale też barwą emitowanego światła. Rozróżniamy światło białe ciepłe, białe naturalne oraz białe zimne. Do pracy, czytania, zabiegów kosmetycznych czy doboru garderoby najwłaściwsze jest światło naturalne białe. Do odpoczynku zdecydowanie lepsza jest ciepła barwa światła. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej i dobranej lampie oraz barwie światła będzie ono wspomagało wszystkie nasze aktywności.

Lampy – piękne i praktyczne przedmioty

Od wielu lat lampy pokojowe są traktowane jako przedmioty dekoracyjne. Bogato zdobione żyrandole i kinkiety dumnie błyszczały przez lata w milionach salonów. Choć trendy w wystroju wnętrz zmieniały się, lampy te w wielu miejscach ostały się dzięki swojemu urokowi i pięknu. Niezaprzeczalnie wiele z nich jest dziełami sztuki użytkowej. Obecnie aranżując wnętrza kładzie się nacisk na minimalizm i oszczędność. Lampy są więc też skromniejsze w swym wyglądzie. Jednak projektanci oświetlenia dbają, aby te niezbędne nam przedmioty nadal nie tylko rozświetlały nam życie, ale też cieszyły oczy swymi fantazyjnymi kształtami.