Skip to content Skip to footer

Jak używać ręczników bambusowych i czy warto?

W ostatnim czasie bambusowe ręczniki zyskały na popularności. Ludzie docenili ich trwałość, ekologiczność i naturalne pochodzenie, a także to, że wszystkie te cechy zapewniają sobie za względnie nieduże pieniądze. Z bambusowymi akcesoriami należy jednak odpowiednio się obchodzić. Jak więc to powinno wyglądać w przypadku ręczników?

Z czego wykonuje się ręczniki bambusowe?

Oczywiście z bambusowej tkaniny, której głównym i kluczowym elementem są bambusowe włókna. Warto tu podkreślić, że na ogół są one mieszane z innymi materiałami. Najczęściej stosowanym zestawieniem jest duet włókien bambusowych i włókien bawełnianych (tych drugich w składzie na ogół jest trochę więcej).

Odpowiednio wysoki dodatek włókna bambusowego pozwala jednak nadać ręcznikom paru szczególnych właściwości. Stają się one antyalergiczne, antygrzybiczne i super chłonne. Zmianie podlega także ich struktura. Ręcznik bambusowy jest przyjemniejszy w dotyku od ręcznika w stu procentach bawełnianego.

Jak wybrać odpowiedni bambusowy ręcznik?

Na pewno warto go poszukać wśród wyrobów jakiegoś popularnego producenta – najlepiej tego, który specjalizuje się właśnie w tworzeniu artykułów bambusowych. Analiza składu pozwoli natomiast sprawdzić, czy wyrób rzeczywiście jest tym, za co się podaje. Dobrze by było, aby taki ręcznik bambusowy przynajmniej w 40% był stworzony z włókien bambusa.

Po zakupie i jeszcze przed pierwszym użyciem bambusowej tkaniny trzeba ją koniecznie wyparzyć. W tym celu najlepiej po prostu wyprać ręcznik w wysokiej temperaturze. Nie trzeba używać żadnych środków chemicznych, ale można dodać do prania niewielką ilość octu, który na pewno nie zaszkodzi.

Czy ręczniki bambusowe wymagają specjalnej pielęgnacji?

Częściowo na pewno. Przede wszystkim nie należy używać na nich żadnych mocnych detergentów, ani tym bardziej wybielaczy czy płynów do płukania ubrań. Powinno się je prać w delikatnych i łagodnych środkach czyszczących. Tkaninę bambusową łatwo się oczyszcza, bo nie chłonie ona zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów.

Każdy ręcznik bambusowy musi być też odpowiednio przechowywany – najlepiej z dala od jakichkolwiek źródeł ciepła. Bardzo wysokie temperatury, generowane chociażby przez grzejniki, mogłyby mu niestety zaszkodzić.

Ręcznik bambusowy znajdziesz w ofercie Vege Home.