Skip to content Skip to footer

Drzwi tarasowe przesuwne – dlaczego warto?

Mieszkając latami w wieżowcu, przyzwyczailiśmy się zapewne do odgarniania firanki, przesuwania zabawek naszych pociech i robienia dużego kroku, by wyjść na balkon. Jeśli jednak zamierzamy przeprowadzić się do domu, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania architektoniczne, jak choćby drzwi tarasowe przesuwne.

Plusy drzwi przesuwnych

Niewątpliwym plusem drzwi tarasowych przesuwnych jest duża ilość światła, która dzięki nim wpada do pomieszczenia. Pozwala to nie tylko na oszczędność energii, ale i naszych oczu. Kolejny to oczywiście miejsce – drzwi przesuwają się na bok, nie potrzebujemy więc przed nimi ani za nimi wolnej przestrzeni. Jeszcze inną zaletą drzwi przesuwnych jest brak progu (bądź niewielki próg). Dzięki temu ani nasze pociechy nie będą rozbijać kolan za każdym razem, kiedy będą wybiegać na taras, ani nasi rodzice czy dziadkowie, poruszający się z większym trudem, nie będą martwić się o przeszkody architektoniczne. Zresztą to właśnie ze względu na nich powstały drzwi tarasowe przesuwne, które można otwierać za pomocą pilota.

Drzwi przesuwne na taras – jakie wybrać?

Nowoczesne drzwi tarasowe w zależności od sposobu użytkowania możemy podzielić na dwie grupy: PSK oraz HST.Drzwi PSK, czyli podnoszono-przesuwne, obsługujemy, przekręcając klamkę, podnosząc lekko drzwi i umieszczając skrzydło na właściwym miejscu. Nie wymaga to użycia siły – pomogą nam w tym specjalne siłowniki. Takie okno tarasowe możemy również ukośnie uchylać. Wymiary skrzydeł oscylują w granicach 1,6 m. Z kolei skrzydła w drzwiach tarasowych typu HST mogą sięgać nawet do 3 m. Podczas otwierania jedno z nich pozostaje nieruchome, natomiast drugie porusza się na specjalnych prowadnicach. Wystarczy tylko pchnąć klamkę i zatrzymać skrzydło w dowolnym miejscu.

Przesuwne drzwi tarasowe – jaki materiał?

Jeśli zdecydowaliśmy się na tarasowe drzwi przesuwne, jednak w ich wyborze musimy kierować się ceną, warto wiedzieć, że najdroższe – ale też najtrwalsze – będą drzwi z aluminium. Klienci chętnie wybierają również drewniane lub drewniano-aluminiowe drzwi przesuwne. Najtańszą opcją będą przesuwne drzwi na taras z PVC – co nie znaczy jednak, że najmniej atrakcyjną. Nowoczesne wzornictwo czyni cuda!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.