Skip to content Skip to footer

Dach dla domu

the-roof-of-the-264741_960_720Budując swój wymarzony dom, każdy chciałby aby był on niepowtarzalny, oryginalny a także aby jego budowa nie pochłonęła zbyt dużych środków pieniężnych. Pomimo chęci zaoszczędzenia, nie można wybierać tańszych zamienników do postawienia konstrukcji dachu, czy przy wykonywaniu fundamentów, ponieważ to te elementy odpowiadają za bezpieczne użytkowanie lokalu. Jeśli człowiek zostanie zmuszony do szukania oszczędności, lepiej jeśli będzie ich szukał przy wyposażaniu domu, niż przy stawianiu jego konstrukcji.

KONSTRUKCJA DACHU

W zależności od tego, czy dach jest płaski, czy spadowy, różni się jego konstrukcja, a co za tym idzie cena jego wykonania.
Przy dachu płaskim, głównym elementem konstrukcyjnym są płyty żelbetonowe, które muszą być bardzo wytrzymałe i mieć odpowiednią nośność, aby dach nie zawalił się pod ciężarem na przykład śniegu.
W przypadku dachów spadowych konstrukcja opiera się na najczęściej drewnianych krokwiach na których kładzione są inne elementy pokrycia dachowego. To one odpowiadają za nośność oraz bezpieczeństwo pokrycia, dlatego muszą być wykonane z odpowiedniego materiału.

Dzięki możliwości zastosowania różnych konstrukcji dachowych, każdy inwestor jest w stanie dobrać taki dach do swoich potrzeb, aby był z niego zadowolony.

RODZAJ POKRYCIA

Najpopularniejszym pokryciem dachowym w Polsce jest różnego rodzaju blacha, ponieważ jest ona stosunkowo tania, oraz może być położona na niemal każdej konstrukcji dachowej. Blacha trapezowa może być docięta na wymiar, dlatego jest ona bardzo uniwersalna i jej wykorzystanie jest możliwe niemal przy każdym pokryciu dachowym. Jej minusem jest stosunkowo słaba akustyka i jeżeli ktoś lubuje się w ciszy i spokoju nawet podczas największej burzy, powinien zastanowić się nad wydaniem większej sumy pieniędzy i zastosowaniu specjalnych , dźwiękoszczelnych dachówek.
Tego rodzaju pokrycie dachowe jest niezawodne jeśli chodzi o ochronę przed niepożądanymi dźwiękami, a także jest niepalne, dzięki czemu jest bardzo bezpieczne w użytkowaniu.

TRWAŁOŚĆ DACHU

Za trwałość wykonanego dachu odpowiada kilka czynników. Głównym z nich jest oczywiście rodzaj zastosowanego materiału, jego jakość oraz profesjonalne wykonanie i położenie. Nie należy się sugerować tym, że im droższe pokrycie, tym trwalsze i lepsze. Trudno o tym zdecydować samemu, dlatego warto wybrać się do sprawdzonego architekta, który bez problemu wybierze nam trwały materiał do pokrycia naszego dachu.
Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę rozważając trwałość dachu jest umiejscowienie domu. Jeżeli mieszkamy w miejscu, w którym częstym zjawiskiem są porywiste wiatry ( np. nad morzem), to może się zdarzyć, że nawet najlepsza blacha trapezowa, mogą w końcu nie wytrzymać silnych podmuchów wiatru i ulec zniszczeniu.
Zastosowanie wysokiej jakości materiałów, z jakich wykonywane są droższe blachy trapezowe czy dachówki, może oczywiście zniwelować ryzyko zniszczenia dachu, ale należy liczyć się z tym, że tam, gdzie natura jest szczególnie porywcza i groźna, może się zdarzyć , że nawet najlepsze pokrycia dachowe ulegnie zniszczeniu.

Artykuł przygotowany we współpracy z Budmax-Metal