Skip to content Skip to footer

Czystość naszych wód

Woda jest nam potrzebna do życia. W tej kwestii nie można dyskutować. Człowiek jest w stanie wytrzymać dłuższy okres bez jedzenia. Jednak życie bez wody będzie trudniejsze i musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Człowiek jest również taką istotą, która powinna pamiętać również o odpowiedniej czystości naszych wód.

Skala brudu

Jak jednak pokazują ostatnie badania zanieczyszczenie wód podziemnych i powierzchniowych w ostatnich latach jest coraz większe. Pomimo tego, że z roku na rok mówi się coraz więcej o dbałości o środowisko, to jednak człowiek sprawia, że czystość naszych wód jest zatrważająca.

Obecnie używa się III klas czystości, aby określić, czy woda nadaje się do użytkowania chociażby jako picie dla nas i dla zwierząt, czy nawet nie ma szans na to, aby wykąpać się tam podczas letnich upałów. Pomimo tego, że wiele osób zwraca uwagę na taki problem, to jednak nie maleje on i z roku na rok przybiera na sile. Czy można coś z tym zrobić?

Klasa czystości

Może się wielu osobom wydawać, że zanieczyszczenie wód podziemnych i powierzchniowych jest tematem, który nas nie dotyczy. Jak to wiele osób mówi – mam inne problemy na głowie. Warto jednak pochylić się troszkę nad tym tematem, jeżeli chcemy zostawić coś dla naszych potomków pod postacią czystego środowiska. Na początku warto poznać wspomniane trzy klasy czystości wody.

Pierwsza klasa czystości to najczystsza woda, która nadaje się do picia. Bardzo często ludzie są w nią zaopatrzeni, kiedy dochodzi do awarii wodociągowej i przyjeżdża specjalny beczkowóz z taką wodą dla osiedla, dla miasta. Druga klasa czystości nadaje się do czynności rekreacyjnych, czyli chociażby do kąpania. Jest to również woda, której można użytkować do pojenia swoich zwierząt. Na samym końcu znaleźć można trzecią klasę czystości wody. Nie jest to woda nadająca się do picia przede wszystkim dla człowieka. Można jej z powodzeniem użytkować do nawadniania pól i do celów przemysłowych.

Ocena jakości wody

Zanieczyszczenie wód podziemnych i powierzchniowych to temat, o którym jest bardzo głośno, w szczególności latem. Ludzie w takich momentach masowo zaczynają wylęgać na plażę, nad różne jeziora, stawy i …rozpoczynają okres śmiecenia i zanieczyszczenia wód z jeszcze większą mocą. Kolejne badania pokazują, że oprócz zanieczyszczeń naturalnych, to człowiek najbardziej przyczynia się do tego, że zanieczyszczenie wód podziemnych i powierzchniowych jest tak mocne. Musimy z tym walczyć, ponieważ może kiedyś zabraknąć nam nawet wody do picia przez takie postępowanie.