Skip to content Skip to footer

Czym powinien charakteryzować się żyrandol industrialny?

Żyrandol nadaje wyrazistego charakteru każdemu wnętrzu. Szczególnie gdy mowa o dużych, wieloramiennych żyrandolach. Uwagę warto zwrócić na żyrandole w stylu industrialnym. Będą doskonale pasować do niemal każdego nowoczesnego wnętrza.

Czym powinien wyróżniać się żyrandol w stylu industrialnym?

Żyrandole industrialne czerpią inspirację z obiektów przemysłowych. To co powinno wyróżniać żyrandole w stylu industrialnym to prostota. Czasami wystarczy abażur w kształcie klatki by całe pomieszczenie zyskało przemysłowego charakteru. Niezwykle modne są w ostatnim czasie żyrandole tworzone z metalowych elementów. Designerzy nadają im geometryczne kształty – sześcianu, czworościanu, stożka czy ośmiościanu. Źródłem światła są umieszczone w nich żarówki. Sklepy oferują w sprzedaży żarówki o całkiem sporych rozmiarach, często w stylu retro.

To, co w tradycyjnych, klasycznych żyrandolach powinno być ukryte w żyrandolach industrialnych jest mocno wyeksponowane. Mowa bowiem o kablach. Często bowiem te geometryczne bryły zwisają na długim kablu. Tego typu oświetlenie industrialne będzie doskonale prezentować się w jadalni, tuż nad stołem.

Żyrandole industrialne w salonie

W salonie warto postawić na designerski żyrandol, który będzie przyciągał wzrok. Może to być wieloramienna konstrukcja z metalu, zakończona zwykłymi żarówkami. Może to być również żyrandol industrialny z tradycyjnymi kinkietami podanymi w nowoczesnej formie. Dobrze jest pokusić się o zabawę kształtem i barwą. Najbezpieczniejszym wyborem jest bowiem żyrandol industrialny w ciemnej kolorystyce. Gdy jednak we wnętrzu znajdują się ceglane ściany warto postawić na kontrast w postaci żyrandola wykonanego z miedzi. Żyrandol miedziany ze złotym wnętrzem zapewni oryginalny rezultat. Można też pójść na całkowite szaleństwo i zdecydować się na żyrandole z kryształowymi kinkietami. Wysokie wnętrza dają jeszcze większe pole do popisu. Zastosowanie monumentalnego żyrandola może okazać się strzałem w dziesiątkę. Źródła światła w takiej kompozycji powinny znajdować się na różnych poziomach. Pamiętać należy również o funkcji użytkowej żyrandola. Ma on przede wszystkim dobrze doświetlić całe pomieszczenie. Zupełnie nadzwyczajnie będzie wyglądać żyrandol metalowy, w czarnym kolorze ze szklanymi abażurami.