Skip to content Skip to footer

Jak zaplanować remont?

Remont domu może być bardzo stresujący. Wie o tym każdy, kto choć raz musiał się tego podjąć. Ogrom pracy, bałagan, koszty… to wszystko może skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście każdy remont kiedyś się kończy, a efekt końcowy wynagradza wszystko.

Jak zaplanować remont?

Przede wszystkim, przystępując do remontu trzeba się do tego odpowiednio przygotować i przemyśleć wiele spraw. Rozplanowanie prac pozwoli uniknąć chaosu, a także będzie pomocne w oszacowaniu kosztów całego przedsięwzięcia. Ogromne znacznie ma także kolejność wykonywanych czynności tak, żeby nie okazało się później, że będzie trzeba wszystko poprawiać, bo np najpierw zostały pomalowane ściany i zrobione podłogi, a na końcu będą wymieniane drzwi. Logistyka jest kluczowym elementem każdego remontu.

Oprócz zaplanowania wszystkich prac, niezbędna będzie wycena remontu. Sporządzenie kosztorysu pozwoli znacznie ograniczyć wydatki. Wiadomo, że remontując dom, nie ma górnej granicy kosztowej, ale aspekt finansowy jest dla wielu ludzi ważną kwestią przy wycenie remontu. Razem z kosztorysem warto jest mieć harmonogram. Pomoże on rozeznać się, jaki czas będzie potrzebny na poszczególne etapy. Dzięki temu, uda się zminimalizować stres, który towarzyszy przy każdym, większym czy mniejszym remoncie.

Oszacowanie kosztów remontu

Nieważne czy remont przeprowadzamy sami czy zlecamy go fachowcom, zawsze trzeba zrobić kosztorys. Wycena remontu pozwoli zapanować nad budżetem, który nie jest przecież z gumy. Bardzo łatwo jest wydać więcej niż pierwotnie się zakłada. Oczywiście czasami zdarzają się nagłe wypadki i w trakcie remontu pojawi się usterka, która nie była ujęta w kosztorysie, ale na takie „okazje” również powinna być przeznaczona jakaś kwota.

Wyceniając remont domu nie powinno się na wszystkim oszczędzać ani odkładać części prac, ponieważ takim działaniem, można sobie tylko zaszkodzić. Oczywiście drobne, kosmetyczne zmiany można zrobić w innym czasie, ale te, które wymagają największych nakładów finansowych, trzeba przeprowadzić kompleksowo.

Formalności

Drobne zmiany w domu, takie jak malowanie, wymiana okien czy położenie kafelków, nie wymaga zgłaszania do spółdzielni ani urzędu miasta. Jeśli jednak ktoś zamierza wyburzać ściany albo zmieniać konstrukcje dachu, wtedy trzeba uzyskać pozwolenie.

Poważne remonty wiążą się z wieloma formalnościami, które najlepiej jest dopełnić zaraz na początku. W oczekiwaniu na wydanie decyzji można spokojnie poszukać firmy, która przeprowadzi wszystkie prace, a także przygotuje wycenę remontu.