Skip to content Skip to footer

Okna pasywne – co to takiego?

Czym dokładnie są okna pasywne? Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na założenie właśnie takich okien w swoich domach? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. Żeby jednak ją poznać, musimy najpierw dowiedzieć się, czym dokładnie są okna pasywne oraz czym różnią się od okien standardowych. Między innymi na to pytanie, odpowiedź znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Czym dokładnie są okna pasywne?

Kiedy mówimy o oknach pasywnych, musimy zacząć przede wszystkim od omówienia ich konstrukcji. Najbardziej charakterystyczną cechą tego rodzaju okien, jest fakt, że są one przystosowane do ogrzewania poprzez inne źródła ciepła, takie jak promienie słoneczne czy ciepło, które generują nasze mieszkania i domy. Taki rodzaj ogrzewania, jest możliwy dzięki konstrukcji, którą odznaczają się tego rodzaju okna. To, co jest też niezwykle istotne, kiedy mówimy o oknach pasywnych, to współczynnik przenikania ciepła, który właściwy jest tylko i wyłącznie dla okien pasywnych. Nie może być on niższy, aniżeli: 0,8 W/m2K.

Czy okna pasywne mogą być drewniane?

Nie możemy zapominać o tym, że kiedy wybieramy okna – niezależnie od tego, czy mowa jest o oknach pasywnych, czy jakichkolwiek innych, bardzo ważna powinna być dla nas ich rama. Na rynku dostępne są zarówno okna plastikowe, jak również drewniane. Czy jednak okna pasywne mogą być drewniane? Jak najbardziej. Występuje kilka rodzajów konstrukcji ram okiennych okien pasywnych a drewniana jest jedną z nich. Oprócz tego, mamy tez konstrukcje drewniano-aluminiowe oraz aluminiowe. Zdecydowanie najczęściej jednak, okna pasywne wykonywane są z wysokiej jakości PCV. Wybór jest zatem bardzo duży i możemy dopasować taki rodzaj okien pasywnych, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb.

indywidualne cechy okien pasywnych

Ostatnią rzeczą, o której należy wspomnieć, kiedy mówimy o oknach pasywnych, jest głębokość ram okiennych. Klasyczne okna, odznaczają się głębokością w granicach około 68mm. W przypadku okien pasywnych, głębokość ram okiennych jest nieco inna i oscyluje ona w granicach od 88mm do nawet 120mm. Takie wymiary, pozwalają na realizację głównego założenia, które mają spełniać okna pasywne, a mianowicie – zachowaniu możliwie jak najlepszej szczelności w pomieszczeniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm