Skip to content Skip to footer

Frezy do drzwi i drewna oraz ich zastosowanie

W wielu dziedzinach przemysłu oraz biznesu wymagane jest zastosowanie nowoczesnych urządzeń, które znacznie ułatwiają pracę oraz sprawiają, że zlecenia wykonywane są dokładniej i bardziej precyzyjnie. Jednym z takich narzędzi wykorzystywanych w branży stolarskiej są frezy do drewna.

Kiedy wykorzystuje się frezy do drzwi?

Najczęściej frezy wykorzystuje się do wiercenia otworów nieprzelotowych w drzwiach. W otworach montowane są m.in. zamki oraz zawiasy.

Frezy świetnie sprawdzają się także w branży meblowej. Montowane w otworach wykonanych frezami do drzwi zawiasy są doskonale wpasowane i przez długi czas działają bez większych awarii.

Jak zbudowane są frezy do drzwi?
Ich budowa jest dosyć prosta i to właśnie w tej prostocie tkwi ich zaleta. Frezy do drzwi przypominają swoją budową wiertła. Składają się z uchwytu dostosowanego do różnych urządzeń m.in. wiertarek. Na końcu uchwytu umieszczona jest głowica, a w jej centralnym punkcie ostrze prowadzące. To właśnie ten niewielki element odpowiada za prowadzenie frezu w sposób kontrolowany i co najważniejsze prosto.

Po bokach głowicy znajdują się ostrza konturowe a na środku dwa główne ostrza tnące. Dodatkowo w głowicy są dwa otwory do odprowadzania wiórów powstałych podczas wiercenia.

Jak poznać wytrzymały frez do drzwi?

Na wytrzymałość frezu do drewna duży wpływ ma stal, z jakiej został wykonany. Powinna odznaczać się dużą odpornością na naprężenia oraz bez problemu pracować w wysokiej temperaturze. Dobrej jakości metal pozwala utrzymać ostrość frezu i wykonywać precyzyjne wiercenia bez niszczenia materiału.

Ważnym elementem jest też uchwyt frezu do drzwi. Zastosowanie uchwytu z możliwością szybkiej zmiany i montażu w urządzeniu znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Frezami do drzwi możemy wykonywać otwory nie tylko w drewnie, ale i w produktach drewnopodobnych jak płyty wiórowe oraz MDF. Wykonywane otwory odznaczają się niezwykłą precyzją i powtarzalnością, co jest niezwykle przydatne w pracach precyzyjnych. Dobrze spasowane elementy np. drzwi lub mebli podnoszą ich jakość oraz efekt, jaki otrzymujemy po ich złożeniu. Zawiasy zamontowane w dobrze wykonanym otworze są osadzone stabilnie, a drzwi nie opadają, co ma miejsce w przypadku otworów wykonywanych w sposób tradycyjny.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid