Skip to content Skip to footer

Tokarki konwencjonalne

Tokarki są maszynami stosowanymi w wielu gałęziach przemysłu do wyrabiania elementów z różnego rodzaju materiałów. Tokarki konwencjonalne używane są do obróbki skaraniem elementów o nieregularnych kształtach i powierzchniach oraz do produkcji narzędzi i części do maszyn.

Zastosowanie tokarki konwencjonalnej

Ten rodzaj tokarki stosowany jest do wytwarzania półfabrykatów, które następnie poddawane są dalszej obróbce. Tokarki konwencjonalne są używane w warsztatach oraz zakładach przemysłowych do przyuczania do zawodu oraz do obróbki zgrubnej i produkcji gwintów oraz innych elementów z metali kolorowych, żeliwa lub stali.

Tokarka konwencjonalna – budowa

Elementy, które obrabiane są przy użyciu tokarki mocowane są na uchwytach samocentrujących mających trzy lub cztery szczęki oraz na uchwytach mających uniwersalny rozstaw szczęk. Uchwyty mocowane w tokarce mogą być na końcówce wrzeciona lub za pomocą tarczy zabierakowej. Najczęściej tokarka wyposażona jest w uchwyty stożkowe, które zbudowane są z napędowego koła stożkowego oraz koła talerzowego. Aby na tokarce obrabiane mogły być dłuższe elementy musi być ona wyposażona w ruchome lub stałe podtrzymki mające pinole ślizgowe lub rolkowe. Tokarka zbudowana jest także z wrzeciona, koła obrotowego, skrzyni prędkości obrotowej i posuwistej oraz suportowej. Kolejnymi elementami z jakich zbudowana jest tokarka są imak nożowy, śruba i wałek pociągowy oraz wałek sterujący i pulpit cyfrowy do odczytu położenia. Tokarka w swej podstawie ma specjalne wypusty, które za pomocą śrub mocujących pozwalają przytwierdzić tokarkę w sposób stabilny do fundamentu, na którym stoi w celu uniknięcia zsunięcia się jej z podestu wykonanego z betonu.

Mocowanie narzędzi obróbkowych na tokarce

Do zamontowania narzędzi obróbkowych służy imak czteronożowy oraz imak szybkozmienny.

Imak nożowy jest narzędziem czteropozycyjnym mającym mechanizm zatrzaskowy, który umożliwia szybką zmianę narzędzia obróbkowego oraz jego stabilne ustawienie względem osi wrzeciona. Imak jednonożowy pozwala na ustawienie narzędzi od kątem względem obrabianego elementu. Imak ten zbudowany jest z oprawki i uzębienia, które umożliwiają ustalenie położenia narzędzia względem przedmiotu jaki obrabiany jest na tokarce.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.