Skip to content Skip to footer

Gotowe domki: z werandą, czy bez? Jaki projekt wybrać?

Wypoczynek nad jeziorem, na działce w pobliżu lasu to piękna rzecz, ale też niestety droga. Jeśli jednak jesteśmy pasjonatami i rejestrujemy, że tak odbywają się właściwie wszystkie nasze wakacje, warto pomyśleć o zakupie własnej działki w atrakcyjnej lokalizacji. Najbardziej ekonomiczną opcją jest zakup pustej działki i dokupienie do niej domku z drewna.

Kupujemy gotowy domek na działkę

Skąd wziąć taki domek na działkę? Zanim zaczniemy szukać projektu domku, aby wybudować go samodzielnie, przejrzyjmy koniecznie ofertę dystrybutorów, którzy oferują gotowe domy bez działki. Produkty są produkowane wedle jednego projektu, a na działce klienta zostają przystosowywane do indywidualnych warunków terenowych. Są to zwykle domy z drewna iglastego. Mają powierzchnię nie większą niż 35 m2. Taka powierzchnia umożliwia legalne usadowienie takiego domku na działce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, a nawet od 2017 roku bez konieczności zgłaszania zamiaru budowy do miejscowego urzędu.

Drewniany domek na działkę

Kupując gotowy domek na działkę zdecydujmy wcześniej, jakie są nasze potrzeby odnośnie jego projektu. W większości domków o niewielkiej powierzchni zdecydowano się na stworzenie jednego pomieszczenia, które docelowo ma pełnić funkcję salonu połączonego ewentualnie z aneksem kuchennym. Dodatkowo, wydziela się czasami pomieszczenie gospodarcze, w którym można przechowywać rowery, kosiarkę, sprzęt do uprawy roślin i inne elementy potrzebne na każdej działce.
Dla zwiększenia wygody jednak warto pomyśleć o tym, aby w domku letniskowym została wydzielone pomieszczenie do spania. Jeśli domek ma zabudowaną antresolę, wówczas to właśnie na wysokości umieszczone jest legowisko do spania.

Domki letniskowe z werandą

Niezależnie od tego, co znajdzie się w środku, zawsze warto, aby domek miał werandę. Znacznie powiększa ona przestrzeń użytkową domu i jak nic innego odpowiada za zwiększenie odczuwalnego komfortu zamieszkiwania w domku. Na werandzie można ustawić stół, leżaki lub urządzić mini kuchnię polową, tudzież urządzić kącik do majsterkowania. Weranda niejednokrotnie zwiększa też atrakcyjność wizualną domku ogrodowego.

Werandę można zadaszyć, bądź też zabudować i stworzyć na zimę ogród zimowy, a na lato piękną, ukwieconą oranżerię. Zadaszona weranda zdecydowanie już powiększy nam domek – ale tylko do czasu, gdy zaczną się pierwsze mrozy. Później będzie już w niej zbyt zimno.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmyHoger