Skip to content Skip to footer

Dom energooszczędny budowa

Dom energooszczędny umożliwi w przyszłości zaoszczędzić pieniądze, które przeznaczyć należy na rachunki za prąd. Obecnie budowa domów energooszczędnych jest standardem w budownictwie mieszkaniowym.

Co znaczy dom energooszczędny?

Dom energooszczędny budowa ma umożliwić zmniejszenie zużycia energii, co przełoży się na koszty eksploatacyjne budynku oraz na dbania o środowisko naturalne. Budowa domów energooszczędnych polega na stosowaniu technologii i konstrukcji budynku, które w połączeniu z izolacją termiczną oraz energię odnawialną w łatwy sposób pozwolą oszczędzić energię.

Dom energooszczędny koszty budowy

Dom energooszczędny budowa wiąże się z większymi kosztami niż podczas budowy domów tradycyjnych. Podczas budowy domu energooszczędnego trzeba wziąć pod uwagę wszystkie normy izolacyjne oraz inne czynniki wpływające na koszt budowy domu energooszczędnego, którymi są:
– projekt domu – należy zdecydować czy skorzystamy z gotowego projektu domu energooszczędnego czy będzie to indywidualne zamówienie,
– powierzchnia oraz kształt zadaszenia,
– materiał, z jakiego wybudowany zostanie dom,
– kubatura budynku,
– sposób ogrzewania wnętrza oraz system wentylacji,
– termoizolacja oraz instalacja mediów,
– liczba pokoi oraz sposób wykończenia wnętrz.

Dom energooszczędny koszty budowy ciężko jest określić jednoznacznie, ponieważ każdy obiekt jest inny, a na koszt budowy składa się wiele czynników. Główny Urząd Statystyczny po przeprowadzeniu szacowań ogłosił, że koszt wybudowania 1m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego to około 5000 zł. Według podanych informacji koszt wybudowania domu jednorodzinnego mającego powierzchnię 120 m² to około 600 tys zł. Ze względu na podwyższone wymogi związane z termoizolacyjnością koszt budowy domu jednorodzinnego będzie wyższy. Jeżeli zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną trzeba liczyć się z większymi kosztami, które jednocześnie pozwolą na oszczędność w przyszłości. Decydując się na fotowoltaikę trzeba także wziąć pod uwagę kupno pompy ciepła oraz instalację ogrzewania podłogowego, która także podniesie koszty budowy domu. Każdy sposób, który zwiększy energooszczędność domu musi znaleźć się w projekcie, aby nie trzeba było wykonywać późniejszych przeróbek.