Wiele osób oraz podmiotów realizuje obecnie termomodernizacje. W wielu przypadkach impulsem do tego jest pomoc państwa w sfinansowaniu działań termomodernizacyjnych. W zdecydowanej większości dociepla się styropianem, szczególnie w przypadku bloków mieszkalnych, ale warto rozważyć też inny produkt na bazie polistyrenu, a mianowicie styrodur. On także jest sprzedawany w formie płyt.
Zalety styroduru
W porównaniu z tradycyjnym styropianem ten materiał pod kilkoma względami będzie bardziej praktyczny. Styrodur, zwany w branży pod nazwą XPS, to, podobnie jak styropian, produkt na bazie polistyrenu. Inna jest jednak metoda produkcji – do form wtłaczany jest polistyren, który podlega spienieniu. Styropian z kolei zbudowany jest ze spienionych już kulek, sprasowanych i pociętych w płyty.
Sposób budowy styroduru sprawia, że ma on inne parametry i właściwości i pod wieloma względami jest bardziej praktyczny i wskazany. Jest trwalszy, odporny na uszkodzenia i nacisk, ma lepszy współczynnik przenikania ciepła, a gładka powierzchnia skutkuje też tym, że cechuje go mniejsza nasiąkliwość.
Styropian i jego zalety
Wymienione wyżej zalety styroduru nie oznaczają jednocześnie, że tak przecież powszechny styropian nagle stał się bezużyteczny. Jego największym atutem jest wciąż dużo niższa cena. Jest on też bardziej rozpowszechniony ze względu na dużo większy asortyment, głównie w zakresie grubości płyt. Płyty styropianowe występują bowiem w grubościach od kilku do kilkuset milimetrów. Pomimo nieco gorszych parametrów, styropian w wielu przypadkach wciąż będzie wystarczającym materiałem izolacyjnym.
Wybierając płyty styropianowe warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Na pewno liczy się renoma producenta, ale ponadto trzeba przyjrzeć się samemu produktowi i zwrócić uwagą na spoistość, jakość użytego polistyrenu, ewentualne odchyły od podanych wymiarów. Mając możliwość, można zważyć bloki styropianowe i sprawdzić, czy gęstość podana przez producenta jest wartością prawdziwą.
Gdzie styropian, a gdzie styrodur?
Różne parametry obu materiałów powodują, że każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Oczywiście można je stosować zamiennie, ale lepsze parametry styroduru powodują, że nadaje się on lepiej na powierzchnie poziome, narażone na nacisk lub uszkodzenia, miejsca szczególnie narażone na niskie temperatury i wilgoć, jak podmurówki, podłogi na gruncie, podłogi tarasów czy fundamenty. Z kolei płyty styropianowe zazwyczaj są wystarczające do ocieplania ścian. Szczególnie w przypadku dużej powierzchni, inwestorzy nie biorą pod uwagę styroduru ze względu na koszty. Dobrej jakości styropian również się doskonale sprawdzi. Sprwdź ceny styropianu i styroduru w hurtowni https://hurtbudowlany.pl/styropian-i-styrodur-c-3.html.