Rozplanowanie instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym nie należy do zadań prostych i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz dużego doświadczenia. Dlatego też w wielu przypadkach nie warto decydować się na samodzielne jego wykonanie.
O czym należy pamiętać, projektując schemat instalacji elektrycznej w domu?
Instalacja elektryczna jest inwestycją na długie lata, dlatego też do jej projektowania należy podejść po przemyśleniu wielu istotnych kwestii. Zbyt pochopne rozmieszczenie pewnych elementów lub zainstalowanie zbyt małej ilości obwodów może przynieść wiele negatywnych skutków, przez które instalacja będzie nie tylko niezbyt funkcjonalna, ale również może być nieco niebezpieczna.
Projektując instalację elektryczną, należy pamiętać o wyborze optymalnego jej typu. W tym przypadku wybierać można pomiędzy:
– instalacją podtynkową (przewody chowane są w tzw.peszlach),
– instalacją wtykową (przewody leżą bezpośrednio na ścianie, pod grubą warstwą tynku),
– instalacją natynkową (przewody ukryte są w specjalnych rurkach lub znajdujących się przy podłodze listwach).
Jakie są najczęstsze błędy w schematach instalacji elektrycznej?
Jeden z bardzo często popełnianych błędów w czasie montażu instalacji elektrycznej jest jej uszkodzenie. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadkach, w których poszczególne prace nie są prowadzone precyzyjnie. To poważny błąd, bowiem nawet niewielki defekt może prowadzić do poważnych awarii, w tym zwarcia instalacji elektrycznej.Dużym błędem jest również wykorzystywanie nieprawidłowych materiałów do montażu instalacji. Wykonując Schemat instalacji elektrycznej w domu, należy pamiętać o tym, że nie powinny znajdować się w nim jakiekolwiek elementy wykonane ze stali. Warto wiedzieć, że stal jest bardzo podatna na korozję, która naturalnie w tym przypadku pojawia się z biegiem lat, przyczyniając się do uszkodzenia całej instalacji.
Dużym błędem jest również projektowanie instalacji elektrycznej z równomiernym rozłożeniem faz. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej jest to zasilanie trójfazowe. W takim przypadku nie należy podłączać wszystkich urządzeń wyłącznie do jednej fazy, gdyż w czasie wystąpienia awarii może dojść do poważnych uszkodzeń nie tylko sprzętu domowego, ale również całej instalacji.