Skip to content Skip to footer

Firma remontowa na miarę

Kask budowlanyNie każdy ma smykałkę do samodzielnej realizacji remontu, czasem też po prostu brak nam na to czasu. Nie bez przyczyny na rynku funkcjonuje obecnie wiele firm remontowo-budowlanych – w każdym większym mieście znajdziemy ich przynajmniej kilka. Jednakże często czytamy w sieci i prasie o przypadkach przesadnie drogich wycen, lub źle zrealizowanych usługach, gdzie klient pozostawiony sam sobie w walce z realizatorem zlecenia słono płaci za przysłowiową „fuszerkę”… Nie da się takich firm usunąć z rynku, możesz jednak poznać metody ograniczenia różnych trików które stosują fachowcy i znaleźć solidną firmę, której efekt pracy będziesz mógł podziwiać, zamiast go poprawiać…

Umowa – rzecz podstawowa!

Kiedy planujesz budowę domu (lub innego obiektu) umowa z realizatorem inwestycji jest dość oczywistym posunięciem. Niestety w przypadku remontów i realizacji mniejszych zleceń (jak np. budowa garażu), często ten temat jest pomijany za obopólną zgodą stron. Tak oczywiście jest szybciej, jednakże w przypadku problemów – złej realizacji zlecenia, zmiany kosztorysu w trakcie jego wykonywania czy jakichkolwiek innych problemów, bardzo trudno będzie Ci dowieść swoich racji.

Umowa to podstawa planowania! fot.: concretefoundationrepair.com

Umowa to podstawa dobrej współpracy! fot.:concretefoundationrepair.com

Umowa ustna oczywiście ma równą wartość jak ta spisana na papierze, dużo trudniej jednak – z oczywistych przyczyn – udowodnić jej ustalenia. Dlatego właśnie umowę należy spisać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac i wpłacenia zaliczek. Zawsze!

Umowa w przypadku mniejszych prac może być spisana choćby i długopisem na kartce w kratkę. Istotne jest tylko, aby zawierała dane osobowe obu stron, w miarę szczegółowy zakres prac i kosztorys. Dobrze, gdy określa też kto zobowiązany będzie do zakupu materiałów budowlanych i ewentualnych dodatkowych narzędzi. Zalecam też opisać terminy wykonania prac. W przypadku większych zleceń (trwających np. kilka tygodni lub miesięcy), określenie terminów są wręcz koniecznością – inaczej może się okazać, że np. wykonawca zawiesi realizację prac z jakiegoś powodu i nie będziemy mieć żadnego narzędzia do egzekucji realizacji zlecenia. Do tego dochodzi też czynnik psychologiczny – to co zostało spisane jest bardziej zobowiązujące, niż ustalenia ustne.

Na koniec pamiętajmy o podpisach! Umowę sporządzamy w przynajmniej dwóch egzemplarzach i oba powinny zostać podpisane przez strony umowy. Z tak sporządzonym dokumentem w przypadku nieprawidłowości w realizacji remontu mamy szansę na sprawne egzekwowanie ustalonych prac lub wyrównanie kosztów za ewentualne straty spowodowane złą realizacją lub nieudolną pracą.

Jak znaleźć solidną firmę budowlaną?

To niewątpliwie zadanie niełatwe. Boom budowlany w ostatnich latach zaowocował wysypem setek nowych firm z szyldem „Usługi Remontowo-Budowlane”. Wiele z nich prowadzą doświadczeni, samodzielni fachowcy, lub biznesmeni skupiający grupę specjalistów z branży, jednakże wiele z tych firm opiera się na niedoświadczonych pracownikach, których rynek wchłonął na fali dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości. Pracownicy tacy często mają zapał do pracy, ale brak im wiedzy i umiejętności, przez co dopuszczają się różnych niedoróbek, uchybień, czasem też nieumyślnie niszczą część materiału przeznaczonego na remont… Jak więc ustrzec się przed takimi „pseudofachowcami”?

Przede wszystkim szukaj firm z polecenia – czyli zamiast grzebać w książce telefonicznej, lub czytać ogłoszenia na słupach – zapytaj znajomych kto zrealizował ich remont! Dziś nie jest o to tak trudno, nawet jeśli nie jesteś zbyt towarzyski, znajdziesz w okolicy znajomych (albo nawet sąsiadów), którzy remontowali swój dom lub mieszkanie i będą mogli polecić (lub odradzić!) jakąś konkretną firmę budowlaną.
Alternatywnie możesz spróbować znaleźć firmę w internecie. Znajdziesz tu nie tylko witryny samych firm budowlanych, ale też masę forów tematycznych, gdzie użytkownicy dzielą się wiedzą m.in. na temat jakości usług danej firmy. Zaprzęgnij wiec do pracy swoją ulubioną wyszukiwarkę – pamiętaj jednak o tzw. regionalizacji fraz! Jeśli dla przykładu mieszkasz w Krakowie – wynajęcie firmy z Gdańska – nawet bardzo dobrej – będzie kosztowne, trudne logistycznie i najczęściej w ogóle bezsensowne. Zawęź więc swoje zapytanie i – w przypadku Krakowa – wpisz: usługi budowlane kraków. Dzięki temu w wynikach dostaniesz od razu firmy zajmujące się usługami budowlanymi działające na terenie Krakowa. Co ciekawe jednak – dopisując do tego wyrażenia kolejne słowo – forum – w wynikach znajdziesz fora gdzie użytkownicy prowadzą rozmowy o tych firmach, a to wiedza często dużo bardziej wartościowa niż informacje, które znajdziesz na witrynach firmowych…

Przykładowe portfolio remontów jednej z firm budowlanych<br />fot.:www.pge.com

Przykładowe portfolio remontów jednej z firm budowlanych fot.:www.pge.com

Koniec końców – poświęcenie godziny lub dwóch na znalezienie dobrej firmy będzie inwestycją w dobrą realizację planowanego remontu. Zaś wybranie pierwszego z brzegu fachowca – zależnie od szczęścia – skończy się solidną realizacją, lub drogą fuszerką. Wybór należy do Ciebie.

Negocjacja cen i oszczędności

Negocjować możesz zawsze. Niektóre firmy mają sztywne cenniki i nie pozwolą sobie na żadne negocjacje, inne znów z góry zakładają, że pierwsza oferta to tylko pozycja startowa do dalszych negocjacji.
Sprawdź kilka obiecujących firm, określ możliwie dokładnie swoje oczekiwania i poproś o wycenę. Różnice mogą być znaczne i w ten sposób od razu odsiejesz tych najdroższych.

Ważny element wyceny to zakup materiałów – chodzi tu cement, farby, płytki i inne materiały zależnie od celu prac. Możesz to zrobić samodzielnie, lub zostawić w gestii firmy. Najlepiej zapytać na wstępie jaki koszt wyceny przeznaczony będzie na zakup materiałów i w jakiej ilości będą one potrzebne. Potem wybierz się do okolicznych sklepów z materiałami dla budowlańców i określ łączny koszt ich zakupu. Firmy budowlane często mają specjalne zniżki (gdyż dużo kupują), stąd najczęściej bardziej opłacalne będzie zamówienie materiałów u wykonawcy. Bywa jednak, że firmy traktują zakup materiałów jako okazję do nałożenia na klienta dodatkowej marży…

Ekipy remontowe niekiedy domagają się też partycypacji w zakupie specjalistycznego sprzętu, którego nie opłaca im się mieć na własność do realizacji jednego zlecenia. Bywa też, że zawyżają koszt wykorzystania sprzętu budowlanego, przez co możemy niepotrzebnie zapłacić zbyt dużo.

Wystarczy jednak sprawdzić jaki jest koszt wynajmu sprzętu budowlanego – np. w Boels.pl.  Być może bardziej opłaci się samodzielnie wypożyczyć sprzęt i wykonać część prac remontowych, zamiast przepłacać za wątpliwą ekipę?

Warto też z góry określić kto przejmuje pozostały po remoncie materiał. Przykładowo, jeśli remontowana jest łazienka i po wykonaniu prac zostało nam trochę płytek ceramicznych – możesz je wykorzystać później w razie uszkodzenia którejś, lub np. wykończyć nimi jakieś mniejsze pomieszczenie (lub jego element). Jednak część firm zabierze pozostały materiał uznając, że skoro oni go zakupili, wtedy należy on do nich. Dobrze ustalić więc wcześniej tą kwestię i po prostu uwzględnić to w kosztorysie.

Podsumowanie

Wybieraj firmy raczej z polecenia (lub wspomagaj się opiniami zasięgniętymi w internecie), negocjuj cenę i zawsze spisuj możliwie szczegółową umowę! Dzięki temu wyremontowana łazienka, czy salon będą cieszyć Twoje oczy zamiast przypominać Ci przykrą historię walki z fachowcami, których pracę musieli poprawiać kolejni (a przypadki te niestety nie są rzadkie).