Skip to content Skip to footer

Węgliki spiekane – recykling przemysłowy?

Pomimo tego, że niemal na każdym kroku możemy usłyszeć o tym, jak ważny jest recykling i powtórne wykorzystanie surowców, to rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak szerokie i powszechne może być powtórne przetwarzanie i wykorzystywanie surowców w niektórych branżach. Czy w przypadku przemysłu opartego na obróbce skrawarkami bądź wierceniu otworów możemy mówić o recyklingu? Jaką formę on przybiera i co poddaje się powtórnej obróbce?

Węgliki spiekane


Podstawą recyklingu w zakresie branż i dziedzin przemysłu wymienionych powyżej są wszelkiego rodzaju węgliki spiekane. W najprostszym rozumieniu węgliki spiekane to rozdrobione stopy metali – przede wszystkim wolframu – które są następnie poddawane obróbce poprzez prasowanie i wiązanie ich z kobaltem. Czasami przez węgliki spiekane rozumie się również stopy oparte na tytanie, chromie czy niobie. Węgliki można sprzedać tutaj http://www.stellmet.pl/oferta,4,zlom_weglikow_spiekanych.

Do czego się je stosuje?


Węgliki spiekane wykorzystywane są przede wszystkim jako materiał konstrukcyjny do wszelkiego rodzaju narzędzi tnących i skrawających – ze względu na ich dużą wytrzymałość na ścieranie i wytrzymałość mechaniczną. Niestety podstawową wadą węglików spiekanych jest zarazem ich kruchość przy większych powierzchniowo elementach lub siłach działających w poprzek całego elementu tnącego lub skrawającego, co przekłada się na dość częstą konieczność wymiany danych elementów. Zużytych węglików spiekanych się jednak nie wyrzuca, a poddaje recyklingowi. Na rynku istnieje bardzo wiele firm, które oferują skup węglika.

Ile to jest warte?


Węgliki spiekane skupuje się przeważnie na kilogramy, gdzie jeden kilogram wyceniany jest od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – wszystko zależy od materiału, który jest podstawą danego węglika. Powszechnie przyjmuje się, że najtańsze są węgliki spiekane z miedzią, zaś najdroższe te, które tworzą najlepszy jakościowo materiał narzędziowy – spieki bez lutu.

Podsumowując, skup węglika spiekanego znajduje się obecnie niemal w każdym większym mieście jeżeli prowadzimy działalność opartą o wykorzystanie węglików spiekanych, to warto odnaleźć okoliczny skup węglika spiekanego i nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska poprzez recykling, ale również zmniejszyć koszty powadzonej przez siebie działalności gospodarczej.